تبلیغات
Create your flash banner free online

روستای ساج - روستای ساج

عنوان عکس
عنوان
عنوان عکس
عنوان
عنوان عکس
عنوان
عنوان عکس
عنوان
عنوان عکس
عنوان

تبلیغات

lمحصولات فروشگاه ساج کالا

روستای ساج

تاریخ ارسال: چهارشنبه 22 بهمن 1393

روستای ساج در 75کیلومتری جنوب غربی قزوین قراردارد

ساج جزو بخش دودانگه از توابع شهرستان تاکستان ودر 35کیلومتری این شهر قرار دارد.

روستای ساج با روستاهای شاکین.ورکه رود.حسین آباد. شعبانک.خنداب همجوار است

این روستای زیبا در دامنه کوههای غربی دشت قزوین قراردارد که حدودا 1500متراز سطح دریا بالاتر است که بدلیل قرار گرفتن در کوهپایه دارای آب و هوای نسبتا معتدل می باشد

میانگین بارندگی در این روستا حدودا 350میلی متر می باشد 

این روستا هماننددیگر نقاط کشور از سال1376 دچار خشکسالی شده و بسیاری از باغهای  آباد آن خشک شده والان حدودا30درصد از باغهای سرسبز قبلی موجود میباشد

 فاصله روستای ساج ار پایتحت از جاده اشتهارد 185 کیلومتر واز اتوبان قزوین 225 کیلومتر می باشد.

تقسیم آب کشاورزی

ملک داشکسن وچاهک وآب روستا بعنوان سند1076فرعی از26 اصلی قزوین میباشد.   روستای ساج 16صغیر (بنه)و4دانگ میباشد که آب روستا هر شانزده روز یک بار در گردش می باشد

مقیاس و اصطلاحات تقسیم آب:

1صغیر=24ساعت                1هنگام= 12ساعت

1ایاخ(پا)=6ساعت                1ربع =5/1ساعت

 در زمان قدیم شخصی بنام عیسی گروه ای که از پولدارهای قزوین بوده در زمان قحطی 1919 در دوران جنگ جهانی اول به این روستا مراجعه می کند واملاک مردم ضعیف را که در مقابله با قحطی تسلیم شده بودند شروع به خریداری می نماید که تا مدتی نصف بیشر ساج را(9صغیر)صاحب میشود وسیستم ارباب رعییتی را راه می اندازد البته اشخاص دیگری نیز بنامهای رحمت پناهی و حاج غلامحسین آهنی نیز که از اهالی قزوین بودند جهت سرمایه گذاری ساج را انتخاب کرده اند.

بقیه مالکان بهر قیمتی که شده ملک خود را حفظ کرده و زیر بار جو ارباب رعییتی نرفتند و به خرده مالک معروف شدند.بنا به این دلیل فوق آب ساج به 2قسمت اربابی(9صغیر) و خرده مالک(7صغیر) معروف میباشد.

لازم به ذکر است در زمان اصلاحات ارضی قبل از انقلاب دارایی ارباب بین رعیتها البته نه بصورت عادلانه تقسیم گشته که هنوز هم وراث ارباب بعضا ادعای حقانیت می کند که مالکین جدید ورعیتهای قدیم هیچ توجهی به این مسئله نمی کنند.


مالکین فعلی به بشرح ذیل می باشند(واحد ساعت)

صغیر کربلایی احمد( حاج عبدالله 6.45  - اصغرخان2.15  - احمدخان1.30 - سید مجتبی خضری - حاج مرتضی5 -حاج اکبر3.15 - حاحسین خندابی3  - سیدمحمود45دقیقه)

صغیر حاج ابراهیم(مشهد علی5  - حاج رضا4  -حاج اسماعیل1 - اکبروحسین3  -حاج جواد3.45  - باقر وکاظم5- استا حمزه2.15)

صغیر حاج ابوالفضل( حسین3 - حسن3 -ابراهیم شورا6 - حاج سعید4  - حاج حسن وحسین پاسدار و...7  )

صغیر حاج احمد(حاج اکب3.30  -حاج حسین 3.30  - حاج حسن3  - حاج اصغر3 - حاج حسین هادی وعنایت3 - حاج محمد علی وحسین3 - احسان دایی و حاج اسماعیل3

صغیر حا جی غلامحسین آهنی( حاج یوسف6 - اسماعیل زمانی - اکبرآقا3 - مشهد تقی3 -پسران مرحوم حاج نعمت 7.30 - حاج ابراهیم زمانی1.30)

صغیر حاج تقی (حاج اسماعیل6 -  علی حاج تقی 8 - حاج حکمت3 - حاج اصغر وناصر4)

صغیر حاج حسن قاسم خان(حاج حسن3 - حاج عباس وحاج حسین5 -سیدمحمد3 -محمدزمانی وحسین مختار علی3- حسین ایزان3 حاج نعمت 2.30)

صغیر حاج یونس(حاج یونس 3 - حاج رضا3 - حسین هادی3)

صغیر حسن قصاب(حاج اصغر حاج ابراهیم7 - اصغرمحمد زکی4.30 - اسماعیل زمانی وبرادرها3 )

صغیر حاج ولی الله(حاج ولی الله3 -حاج اصغر با حشمت هادی4.30 - اسد عصمت باخیرالله3 - محمد هادی عزیز1.30)

صغیر حاج حسین بشیر(حاج سیفی سرنامه با یاور4.30 - حاج احمد سرنامه3)

صغیر ملا یوسف(حاج اصغر با مرحوم جهانگیر4 - حاج اوسط 3 -حاج محمود زمانی3)

صغیر حاج محمود(کرم حاج نصیری با پسر عموها6- کاظم3)

صغیر حاج اوسط (حاج اوسط4.30 - جاج اکبر4.30 - حاج محمد 6 - یوسف محمد زکی با حاج حسن3.30)

صغیر حاج یدالله(مشهدی حجت و محمدعلی6 - حاج اصغر حاج احمد3 - عیسی رفعیی اصغر محمد زکی3 - حاج اصغر جبار1.30)

صغیرحاج رمضان (حاج رمضان7 - حاج محمد با احمد6 -حاج کرم4)

برای دیدن  وصیتنامه شهدای روستای ساج اینجا کلیک کنید

زبان و فرهنگ

زبان این روستا از ابتدا دودانگه(بختیاری) بوده که تا70سال پیش زبان رسمی وعمومی روستا بوده است.

 این روستای دودانگه زبان  بدلیل قرار گرفتن در میان روستاهای ترک زبان و مراوده با آنها واینکه ساج ازقدیم دارای موقعیت سوق الجیشی بوده وبه لحاظ داشتن آسیابهای آبی و باغهای آباد وزمین های حاصلخیز محل جذب مهاجران ترک زبان اطراف بوده که  حدودا40  درصد جمعیت این روستا را تشکیل میدهند و همین امر باعث ازدواج وروابط خویشاوندی با ترک زبانان می نمایند که متاسفانه به مرور زمان زبان شیرین دودانگه اقتدار خود را ازدست می دهد وبه زبان خانوادگی تبدیل میشود.

این حالت تکلم حدودا تا25سال قبل ادامه داشته که اکنون از زبان خانوادگی نیز حذف وبه ضرب المثل ها و شوخی های قدیمی در سنین 40سال به بالا تبدیل شده است

اکنون شایدتعداد کسانی که زبان مادریشان دودانگه باشد به انگشتان یک دست هم نرسد که شاخصترین آنها حاج رمضانعلی هادی87ساله میباشدکه تعصب ویژه ای به این زبان شیرین دارد.

فرهنگ این روستا نیز نشات گرفته از قوم بختیاری شیراز می باشد که در برخی موارد با روستاهای اطراف متمایز می باشد مثلا برخی آهنگها ورخصهای محلی زیبا در عروسیها به شکل دسته جمعی بسیار زیبا اجرا میشود.

مهاجرت به این روستا ازشهرهای قزوین.همدان.یزد و روستاهای اطراف قیدار .نهاوند.قرمزآباد.حسین آباد.ورکه رود.شعبانک.شاخدار.و..... صورت گرفته است
تاریخچه ساج

تاریخ این خطه با روستاهای همجوار متفاوت است

در حدود350سال پیش احتمالا در اواخر حکومت صفویان واوایل حکومت نادر شاه قبیله ای بختیاری ازشیراز عازم مراغه و تبریز بودند که در ضیاآباد توقف می نمایند .

ریس این قبیله مردی به نام حاج لشگر بوده که دربرخی روستاها بنام لشگر خان هم معروف است .ایشان بسیارمرد نکویی بوده که خود و طایفه اش کمکهای شایانی به مردم منتطقه خصوصا درجهت مقابله با زورگویان زمان از خود نشان میدهند که باعث محبوبیت این قبیله میگرددونیز دو دانگ از این منطقه رابه عنوان پاداش به ایشان واگذار میکنند.

که طبق روایت 4نفر از فرزندان حاج لشگر  بنامهای حاج نصیر -زمان -هادی-محمدزکی به ساج می آیند ودر آنجا سکنی میگزینند و اکنون 4طایفه اصلی ساج را تشکیل می دهند.

ساج دارای لایه های تاریخی می باشد که در اطراف روستا ودر کنار رودخانه ساج رود قبرستانهای قدیمی وجود دارد که نشانگر وجود ساکنان قدیم در این منطقه می باشد.

 محمد حسنخان اعتمادالسلطنه نیز در کتاب  مرآت البلدان نوشته قزوین را شاپوربن اردشیر بابکان ساخت وشادشاپور نام نهاد. همانا آن شهری بود در میان رودخانه های خرود و ابهرود میساخته اند.واکنون  هم این ناحیه یعنی  سرزمین  واقع در بین خرود و ابهرود یکی از نواحی بسیار معمور قزوین است وآبادیهای آنجا مانند سیادهن-ضیاآباد-ابهر خرمدره-نهاوند-ساج- شکین-نرگه  وغیره تمامی از آبادیهای مهم حوزه این دو رودخانه هستند

روستای ساج در زلزله سال1341بوئین زهرا آسیب جدی دید بطوریکه قسمت جنوب غرب رودخانه(قزای) بکلی ویران گردید وبیش از50نفر جان خود راازدست داده و صدها نفر مجروح شدند. برای بازسازی روستا مقرر شد زمینهای شرقی ساج قدیم که زمینهای زراعی ومسطح بودند برای احداث روستای جدید اختصاص یابد. البته زمینهای قید شده متعلق به اهالی بوده که آنها با اهدا کردن آن زمینه را برای بنای ساج جدید فراهم کردند.
سوقات ساج

1-ایردک

نان شیرینی ایردک ازقدیم جهت پذیرایی در جشنها و اعیاد توسط زنان روستا پخت میشود که شاخص ترین سوقاتی ساج است

2-انگور

روستای ساج دارای بهترین ارقام انگور واز لحاظ کیفی بدلیل موقیعیت کوهپایه ای که دارد انگورهای شیرین ومرغوبی دارد که مهمترین انواع آن بشرح ذیل است:

بیدانه قرمز-بیدانه سفید-عسگری-فخری سفید- فخری سیاه-صاحبی-ازن دایی- شانی-پیش رس-ریش بابا- دوه گوزی- اینک امجگی-میثقالی-کرهلی که درآخر فصل برداشت میشود ودر سطح اتاق وانباری پهن میشود تا در فصل زمستان استفاده شود(حتما باید1بار باران روی این نوع انگور ببارد تا ماندگاری آن زیاد شود)

 

3-گردو و بادام-شیره انگور- آبغوره-کنگر-کاکوتی و0000 

روستای ساج روی نمودار

شغل های زیر شغلهای متفرقه کشاورزان روستای ساج میباشد کلیه اهلی باغدارند

نویسندگان:

1-محمد حاجی نصیری

2-حسن حاجی نصیری


ادامه مطلب

بخش نظرات این مطلب

این نظر توسط venden viagra en farmacias sin receta در تاریخ چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:17 ب.ظ ارسال شده است

Thankfulness to my father who shared with me on the topic of this web site, this website is actually remarkable.

این نظر توسط محمد در تاریخ یکشنبه 24 تیر 1397 11:51 ق.ظ ارسال شده است
بسیار عالی بود.با سلام بنده خودم از اهالی روستای خلیفه حصار در شهرستان ابهر استان زنجان هستم و ما هم همانند اهالی روستای ساج بختیاری زبان هستیم و در ابهر شش روستا به زبان بختیاری و گویش دودانگه وجود دارد که با این زبان تکلم میکنند که با اهالی روستای ساج دارای نصب و اجداد مشترکی هستند و به گفته بسیاری از بزرگان این روستاها ما از شیراز به این منطقه مهاجرت کرده ایم یا در گذشته تبعید شده ایم و اکثر اهالی این روستاها جدما را به حاج لشگرخان بختیاری میرسانند که دارای 12 فرزند پسر بوده و در چندین مورد با اشرار و زورگویان و راهزنانی که مزاحم مردم این نواحی و روستاهای اطراف شده بودند،وارد نبرد میشود وآنها را قلع و قمع میکند و باعث فرارشان میشود.به همین خاطر خان یا کدخدای آنجا دو دانگ از زمینهای تحت اختیارش که شامل زمینهای بزرگی بوده،به لشگرخان و افراد او و پسرانش هدیه میکند و از آن پس ایشان به همراه خانواده شان در آنجا میمانند و در زمینهای مذکور شروع به کاشتن باغات انگور و درختان گردو و بادام میکنند که بعدها منجر به تشکیل روستاهای میلان-درسجین-خلیفه حصار-ارکین-شورین و آخچی کند باگویش دودانگه میشود.

این نظر توسط در تاریخ چهارشنبه 28 مهر 1395 10:02 ق.ظ ارسال شده است
سلام به همه دوستان همشهریان وهم روستاییان خونگرم پدری ممنون از مطالب و اطلاعاتی که منتشرکردین .به امیدساجی پرآب وآبادی...

این نظر توسط نوید در تاریخ چهارشنبه 30 تیر 1395 11:18 ق.ظ ارسال شده است
پدر بزرگ من ارباب روستاتون بوده

این نظر توسط کاظم بهادری در تاریخ جمعه 24 اردیبهشت 1395 10:01 ب.ظ ارسال شده است
سلام بر برادران بزرگ بختیاری در بخش ساج شکین و30 روستای دودانگه بختیاری اینجانب افتخار می کنم که برادران خود را پیدا کرده ودوست دارم با هم تبادل اطلاعات بختیاری وچگونگی حرکت این مردمان به قزوین .بنده کتابی در این زمینه نوشتم لطفا دانلود کنید ودر کتابخانه روستا ومدرسه ها تحویل بدبد که عزیز مردمان دودانگه در اینده بدانند که بوده وکه هستند در ضمن روستای ما درسجین گردشگری شده از شما دعوت میشه برای دیدن مردمان بزرگ وبرادران خودت تشریف فرما شوید به همه مردم اطلاع دهید لطفا منتظر نظر جنابعالی در هر زمینه هستیم خدا نگهدار

این نظر توسط رسول محمد زکی در تاریخ پنجشنبه 5 فروردین 1395 01:30 ق.ظ ارسال شده است
سلام با تشکر از وپ سایت خوبتان ممنونم که این سایت زیبا را ایجاد کردید.
من بیشتر از نمودار اطلاعات شغلی اهالی روستا خوشم امد.
من از نوادگان حاج عباس هستم

این نظر توسط لیلا در تاریخ سه شنبه 30 تیر 1394 01:02 ب.ظ ارسال شده است
با سلام دوست عزیز.
وب زیبایی دارید.
خوشحال میشیم به وبسایت ما هم سر بزنید.
منتظر نظرات زیبای شما هستیم.
یاحق.

این نظر توسط Alireza zaki در تاریخ شنبه 9 خرداد 1394 03:03 ب.ظ ارسال شده است
خسته نباشید

این نظر توسط حمیدرضا در تاریخ یکشنبه 22 تیر 1393 12:42 ب.ظ ارسال شده است
با درود به بچه های ساج چرا آپ نیستید وبلاگ رو صفا نمیدید بهش
مخصوصا آقای حسن حاج نصیری
دوستدارتان حمیدرضا و ام البنین از خنداب
ساج کالا در پاسخ به این نظر گفته است که: ممنون حمیدرضا جان که وبلاگ ساج برات مهمه

این نظر توسط پایان نامه در تاریخ جمعه 26 اردیبهشت 1393 05:03 ب.ظ ارسال شده است
سلام. وبلاگت خوبه ولی سعی کن بروزرسانی بیشتری داشته باشی.اگه مقاله یا پایان نامه خواستی یه سر به سایت من بزن. اگه تمایل داشتی منو با عنوان پایان نامه لینک کن. ممنونم

این نظر توسط تاتیانا در تاریخ یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 05:09 ب.ظ ارسال شده است
چرا وبتون رو به روز رسانی نمی کنید مطالبش دیگه تکراری شده

این نظر توسط تاتیانا در تاریخ یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 05:00 ب.ظ ارسال شده است
سلام وب باحالی دارید روستای ما هم که همسایه روستای شماست وب داره خندابه از سایت ما هم دیدن کنید ممنون

این نظر توسط حمیدرضا در تاریخ دوشنبه 19 اسفند 1392 10:31 ق.ظ ارسال شده است
سلام مجدد آقای حاجی نصیری عزیز ممنونم از لطف شما اون مورد هم صرفا من باب مزاح بود به هر ما ارادت خاصی به آقا جواد داریم .

این نظر توسط حمیدرضا طباطبایی در تاریخ چهارشنبه 30 بهمن 1392 07:11 ب.ظ ارسال شده است
با سلام به بچه های خونگرم ساج من حمیدرضا اهل خنداب متولد 64 هستم 6سال تو روستای شما درس خوندم و از اطلاعاتی که تو سایت گذاشته اید ممنونم . از این صفحه به همکلاسی هام سلام میدم : سرنامه- جواد پافود - محمد رضا و ...
ساج کالا در پاسخ به این نظر گفته است که: دوست عزیز حمیدرضا جان ممنون که به ساجیا لطف داری ولی فکر نمی کنی نباید لقب دوستتو تو یک صفحه مجازی اونم برای ابراز دوست داشتن بنویسی

این نظر توسط فاطمه در تاریخ جمعه 25 بهمن 1392 05:45 ب.ظ ارسال شده است
سلام عزیـــــــزم ، چه وب باحالی داری ، آدم کیف میکنه ، راستی منم یه سایت آشپزی دارم خیلی تر و تمیز و شیک ، ممنون میشم بیایی و نظرت رو بگی ، حتما یه سر بیا ،اگه خواستی میتونی منو با اسم سایت آشپزی نوشیدنی لینک کنی ، منتظرتم بای

این نظر توسط اگر ایرانی واقعی هستید حتما این مطلب را منتشر کنید در تاریخ دوشنبه 21 بهمن 1392 05:18 ب.ظ ارسال شده است
سلام بر شما هموطن گرامی !از شما یه خواهش دارم .از شما میخواهیم مطلبی را در وبلاگ خود و یا شبکه های اجتماعی منتشر کنید تا ایرانی بودن خودتان را ثابت کنید .متاسفانه 5 تن از سربازان وطن مان توسط گروهک تروریستی جیش العدل دستگیر شده اند که هم اکنون در زندان به سر می برند شما میتوانید با انتشار این مطلب در شبکه های اجتماعی صدای اعتراض خودتان را به گوش جهانیان برسانید برای دیدن متن کامل و کپی کردن ان به ادرس بالای نظر مراجعه کنید. با تشکر

این نظر توسط هادی در تاریخ چهارشنبه 16 بهمن 1392 09:07 ب.ظ ارسال شده است
سلام ممنون از زحمت هاییکه برای وبلاگ ساج میکشید مطالب عالی بود
ساج کالا در پاسخ به این نظر گفته است که: خواهش میکنم همشهری گرامی این وظیفه تک تک ماست که درباره زادگاهمان اطلاع رسانی کنیم
ممنون ازبازدیدتون

این نظر توسط زهرا در تاریخ چهارشنبه 16 بهمن 1392 07:16 ب.ظ ارسال شده است
خوب بود مرسی ولی انگار یه سری مطالبش تکراری بود یعنی تو وبلاگ دیگه ای بود
ساج کالا در پاسخ به این نظر گفته است که: سلام خانم نصیر زمانی ممنون ار بابت بازدیدتون از وبلاگ ساج درباره تکرای بودن مطالب خوب وبلاگ ساج مربوط به روستای ساج است و اگر تکراری هم باشد باز ارزش بازگویی رادارد و اما اگر شما وقت این را دارید که برای روستای ساج مطلب بنویسید میتوانم رمز وبلاگ را در اختیارتان قرار دهم تا با من همکاری کنید

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ما در شبکه های اجتماعی :

درباره وبلاگ


سلام به وبلاگ خودتون خوش اومدید این وبلاگ متعلق به کلیه اهالی روستای ساج میباشد
و من به عنوان کوچکترین عضو اهالی ساج انجام وظیفه میکنم و منتظر پیشنهاد و یا انتقاد های شما هستم

مدیر وبلاگ : ساج کالا

نظرسنجی

آیا ازکار شوراها و دهیار روستای ساج راضی هستیدجستجو

امکانات جانبی

Generate your flash banner free online تماس با ما ابزار رایگان وبلاگ
ساج کالا ساج کالا عرضه لوازم خانگی www.sajkala.com
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir